עולם קידום האתרים הוא עולם שבו מתנהל מרוץ חתול ועכבר תמידי בין מקדמי האתרים ובין מנועי החיפוש. כל אימת שמנועי החיפוש מבצעים שינוי משמעותי באלגוריתם, מקדמי האתרים מסתגלים אליו וחלקם מנצלים אותו לרעה על מנת לפגוע באיכות תוצאות החיפוש. אז מבצעים מנועי החיפוש שינוי נוסף והמעגל חוזר על עצמו.
מסיבה זו, רשימת הדברים החשובים שיש לתת עליהם דגש בקידום האתר משתנה משנה לשנה ואף חודש לחודש, אך ישנן מספר מגמות כלליות שצפויות להחזיק מעמד זמן רב יותר, וכדאי להכיר אותן.

בניית קישורים "חכמה"

בעבר היה מקובל מאוד להפציץ את מנועי החיפוש בעשרות קישורים דומים אחד לשני ממספר מקורות מצומצם יחסית. קישורים אלו נחשבו ללא טבעיים ומנועי החיפוש למדו לנטר אותם ולבטל את ההשפעה שלהם. לפיכך, כיום מומלץ להתמקד ביצירת קישורים מגוונים הכוללים מספר רב של מילים וביטויים שונים. בנוסף, יש לחפש מקורות כמה שיותר מגוונים לבניית הקישורים : החל מאתרי מאמרים ועד לפורומים ובלוגים. במידת האפשר, רצוי לחפש אתרים עם ותק ומוניטין גבוה בתחומם (לדוגמה – ynet הוא אתר מוביל בתחומו בתחום החדשות).

מדדים חברתיים והתאמה אישית

יותר ויותר מנועי חיפוש ובראשם גוגל, מבינים כי לא ניתן להתייחס אל כל הגולשים כמקשה אחת, ויש להתאים את תוצאות החיפוש לכל גולש בנפרד. חלק גדול מההתאמה הזו מתבסס על "המרחב החברתי של האתר" ועל אופי השימוש בו – כמה לייקים הוא מקבל מרשתות חברתיות? כמה גולשים ימליצו עליו לחבריהם? כמה פעמיים ביקר המשתמש באתר זה בעבר? וכך הלאה.
לכן, לצד הקידום האורגני, חשוב לא להזניח את הפעילות החברתית של האתר וליצור לו נציגות ברשתות החברתיות המובילות. גם האינטראקציה מול הגולשים חשובה ביותר ואי אפשר להסתפק בטקטיקה של "לירות ולשכוח" בתחום זה.

בניית אתר עבור הגולש ועבורו בלבד

המשפט הזה אולי נשמעת כמו הקלישאה הגדולה ביותר בתחום של קידום אתרים, אך הוא עדיין נכון בדיוק כמו לפני חמש או עשר שנים. בסופו של יום, בניית האתר נעשית עבור הגולש ולא עבור מנועי החיפוש. על בוני האתרים להשתמש בכלל אצבע ולשאול את עצמם האם הם היו ממליצים לחבריהם לבקר באתר והאם הם היו ממליצים עליו הלאה? אם הם אינם יכולים לענות על השאלה בחיוב ובלב שלם, כנראה שהם צריכים ללכת חזרה אל שולחן הסרטוט ולשנות חלקיים מהותיים באתר שפונים בעיקר אל מנועי החיפוש ולא אל הגולשים.
לסיום, יש להוסיף כי בתחום קידום האתרים אסור לשבת על הגדר ולחכות שדברים יקרו בעצמם – אלא יש לעקוב אחרי אתרי חדשות בתחום ומובילי דעה ולנסות לעקוב אחרי השינויים האחרונים וליישם אותם בצורה זהירה ושקולה.